Każdy, kto decyduje się na wzięcie pod opiekę psa, musi wyposażyć się w kilka podstawowych akcesoriów. Podpowiadamy, jakie artykuły są niezbędne w wyprawce czworonoga, zarówno tego małego, jak i nieco większego.

1. Obroża

To pierwszy niezbędny artykuł na liście, który koniecznie trzeba nabyć. Ten niewielki paseczek owinięty wokół szyi pupila mówi wszystkim wkoło, że zwierzę nie jest bezpańskie. Do wyboru jest wiele rodzajów. Można zdecydować się na obroże łańcuszkowe dla psów, metalowe, skórzane, z taśmy polipropylenowej, ze sznurka czy welurowe. Producenci oferują zarówno modele bardziej ozdobne, jak i całkowicie gładkie.

2. Smycz

Jeśli mowa o niezbędnych artykułach dla psa, to nie sposób nie wspomnieć o smyczy. To, na jaki rodzaj się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od pupila. Jeśli potrafi on reagować na komendy, można wybrać model ze sznurka umożliwiający regulację długości. Czworonogom, które dopiero się uczą chodzić przy nodze, polecane są tzw. spacerówki - zazwyczaj wykonane są one z taśmy, do dyspozycji mamy również smycz-łańcuch. W przypadku, gdy nasz podopieczny będzie występował w konkursach, koniecznie musimy zaopatrzyć się w wystawowe ringówki.

3. Szelki

Jest to artykuł niezbędny w przypadku psów, które mają tendencję do ciągnięcia na spacerach lub nie lubią chodzić ze smyczą przypiętą do obroży. Najpopularniejsze są zdecydowanie wersje step-in zwane też spacerowymi z zapinanymi na wysokości łopatek paskami. Właściciele chętnie decydują się także na kupno puszorków typu guard z dwoma obręczami dystansującymi: jedną na wysokości mostka, drugą na grzbiecie. Czworonogom zaprzęgowym dedykowane są szelki norweskie.

4. Kaganiec

Artykuł niezbędny w czasie przejazdów komunikacją miejską czy podczas wizyty u weterynarza. Dla każdego pupila znajdzie się model w odpowiednim rozmiarze. Można zdecydować się na kaganiec skórzany, który idealnie będzie dopasowywał się do kształtu pyska zwierzęcia albo koszykowy-metalowy pozwalający na ziajanie i napicie się wody lub nylonowy weterynaryjny - ten ostatni przeznaczony jest do krótkotrwałego użytkowania.

5. Pozostałe niezbędne artykuły dla psa

Wymienione wyżej akcesoria oczywiście nie zamykają listy obowiązkowych w wyprawce czworonoga przedmiotów. Każdy pupil musi mieć do dyspozycji karmę, dwie miski: jedną na jedzenie, drugą na wodę, legowisko, na którym będzie mógł komfortowo wypoczywać, zabawki – tu polecamy gryzaki bawełniane - oraz szczotki/grzebienie do czesania. Suczkom lub psom mającym problemy z nietrzymaniem moczu przydadzą się majtki na cieczkę. Przedstawicieli ras bezwłosych oraz krótkowłosych pozbawionym podszerstka, jak york, grzywacz chiński czy dalmatyńczyk warto zaopatrzyć także w ubranka zapewniające ciepło przy niesprzyjającej pogodzie.