Jednym z podstawowych akcesoriów, które powinien mieć w swoim posiadaniu każdy pies, jest kaganiec. Czworonóg musi go zakładać w trakcie przejazdów komunikacją miejską oraz w czasie wizyty u weterynarza. Na jaki model się zdecydować?

Kaganiec metalowy

To jeden z najpopularniejszych modeli. Jego zaletą jest to, że pozwala psu swobodnie ziajać, a nawet napić się wody, bardzo łatwo również utrzymać go w czystości. Warto jednak pamiętać o tym, że w trakcie upałów metalowe pręty mogą się zbytnio nagrzewać, zimą zaś dość szybko stają się bardzo zimne, co nierzadko powoduje dyskomfort u pupila. Raczej nie jest zalecany dla małych zwierząt, gdyż może być dla nich za ciężki.

Wersje skórzane

Są wytrzymałe, a przy tym wygodne, gdyż doskonale dopasowują się do kształtu pyska czworonoga, z pewnością nie spowodują także odparzeń czy odmrożeń skóry. Występują w różnych wersjach: właściciele psów mogą zdecydować się na modele koszykowe gwoździowane i nitowane (przeznaczone są one dla pupili spokojniejszych lub dedykowane) dla zwierząt silniejszych i bardziej agresywnych tuby.

Kaganiec weterynaryjny

Ma kształt tuby i w odróżnieniu od pozostałych modeli nie pozwala psu na otwarcie pyska, a przez to uniemożliwia szczekanie oraz ziajania. Zwykle wykonany jest z materiału tekstylnego, np. nylonu. Należy pamiętać o tym, że nie nadaje się on do długotrwałego stosowania.

Obowiązkowy wymóg?

Wiele osób zastanawia się, czy ich pupile muszą nosić kaganiec w trakcie spacerów. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Kodeks karny mówi jedynie o tym, że kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany. Wiele zależy tak naprawdę od tego, jakiego psa posiadamy. Jeśli należy on do ras uznawanych za agresywne, jak amerykański pit bull terrier, dog argentyński, tosa inu, rottweiler, akbash dog, anatolian karabash, moskiewski stróżujący czy owczarek kaukaski, warto, by miał on kaganiec założony w czasie spacerów. A co z innymi psami? Tu trzeba wziąć pod uwagę cechy osobnicze każdego czworonoga. Z pewnością powinno się go zakładać, gdy wybieramy się z pupilem do weterynarza lub zamierzamy z nim podróżować komunikacją miejską.