W domu pojawił się pies? W takim razie koniecznie trzeba zakupić mu smycz. Na rynku jest wiele modeli, czasem trudno się “połapać”, co jest czym i do czego służy. Dzięki temu krótkiemu artykułowi dowiecie się, jaki akcesorium będzie najbardziej odpowiednie dla Waszego pupila.

Wersja spacerowa

To najpopularniejszy rodzaj smyczy dla psa, czasem nazywa się ja również miejską. Z jednej strony posiada ona karabińczyk do mocowania do obroży lub szelek, z drugiej zaś wygodną rączkę. Jest krótka, jej długość wynosi zazwyczaj od 120 do 150 cm, co umożliwia zachowanie kontroli nad zachowaniem pupila. Może być uszyta z różnych materiałów. Najpopularniejsze są zdecydowanie modele wykonane z taśmy - tu do wyboru właściciele czworonogów mają m.in. wersje z odblaskowymi nićmi czy antypoślizgową powierzchnią gumowaną. Wiele osób decyduje się również na eleganckie, a przy tym niezwykle trwałe akcesoria skórzane, a także solidne produkty metalowe.

Smycz dla psa sznur

Jest to tzw. wersja przepinana bądź regulowana. Zazwyczaj wykonana jest z solidnego sznurka o splocie prostym, typu kostka lub warkocz. W odróżnieniu od modeli miejskich posiada dwa karabińczyki pozwalające, jak sama nazwa wskazuje, regulować długość akcesorium i dopasowywać ją do konkretnych okoliczności - w sytuacji, gdy nie stanowi to dla nikogo zagrożenia dawać pupilowi luz, a w razie konieczności skrócić dystans. Sznur jest polecany przy nauce chodzenia.

Ringówki

To specjalny rodzaj smyczy wykorzystywany na wystawach w czasie pokazów. Zazwyczaj wykonany jest z cienkiego sznurka. Od klasycznych modeli spacerowych różni się tym, że nie posiada karabińczyka: na jednej stronie znajduje się pętla zaciskowa, którą zarzuca się psu przez głowę, na drugiej rączka do trzymania.

Modele automatyczne

To ostatni z popularnych rodzajów smyczy dla psa. Składa się z linki, która automatycznie zwija się do plastikowej obudowy. Zaletą tego typu akcesorium jest to, że można swobodnie regulować jego długość i dać pupilowi w trakcie spaceru bardzo dużo przestrzeni. Produkt nie jest polecany jednak szczeniętom i osobnikom uczącym się dopiero chodzenia, gdyż może przyzwyczaić je ciągnięcia.